pismo poświęcone studiom queer

komentarz #5: Yga Kostrzewa


Polska działaczka społeczna związana z ruchem LGBT
http://www.dziennik.pl/wydarzenia/article396468/Lesbijki_O_gejach_to_piszecie_a_o_nas_nie.html

DZIENNIK ODPOWIADA NA ZARZUTY
Lesbijki: O gejach to piszecie, a o nas nie
Kobiety ze stowarzyszenia Lambda poczuły się dyskryminowane z powodu nazywania osób homoseksualnych "gejami". W liście przesłanym do naszej redakcji, aktywistki promujące związki jednopłciowe, zaapelowały, by w tekstach, w których pojawia się słowo "geje", dopisywać "i lesbijki".
"Zaglądając (...) na stronę dziennik.pl widzę artykuł . Widzę to prawie codziennie - gejów, gejowski. Inne Wasze tytuły: Geje z Polski też chcą do Brukseli, Geje i Żydzi tworzą wspólny front itp. (...) Czy tak trudno jest pisać: lesbijki i geje?" - napisała Yga Kostrzewa, rzeczniczka Lambdy, czyli organizacji, która - jak tłumaczy na swej stronie - "buduje pozytywną tożsamość lesbijek, gejów, biseksualistów i transseksualistów".

"Bardzo proszę o uwzględnianie całokształtu zdarzenia, do którego przyczyniają się również lesbijki. (...) Fundacja Równości to nie jest, jak piszecie, organizacja skupiająca gejów! Proszę o więcej rzetelności dziennikarskiej" - dodała oburzona rzeczniczka.

Bardzo przepraszamy wszystkie lesbijki, który poczuły się dotknięte z powodu pomijania ich zasług w "budowaniu pozytywnej tożsamość lesbijek, gejów, biseksualistów i transseksualistów". Na usprawiedliwienie możemy tylko zaznaczyć, że wymienianie w tytule wszystkich mniejszości seksualnych byłoby trudne.

Nie twierdzimy, że niemożliwe. Ale nadanie artykułowi tytułu "Palikot nagrodzony przez gejów, lesbijki, biseksualistów i transseksualistów" mogłoby znużyć heteroseksualnego czytelnika i odwrócić jego uwagę od meritum sprawy.
originally published at / pierwotny adres publikacji:
http://interalia.org.pl/pl/artykuly/czy_w_badaniach_nad_odmiennoscia_seksualna_przewaza_perspektywa_gejowska/komentarz_5_yga_kostrzewa.htm