STRESZCZENIE: 3 lipca 2009 r. w Manchester Metropolitan University odbył się warsztat "Angielsko-polskie perspektywy polityki seksualnej". Zgodnie z założeniami organizatorek i organizatorów miał on na celu "przeprowadzenie dyskusji o polityce seksualnej w Polsce [...] oraz dalszy rozwój sieci współpracy naukowców zajmujących się polityką seksualną w Polsce". Uczestniczki i uczestnicy (z których większość stanowiły/stanowili młode/młodzi i bardziej doświadczone/doświadczeni badaczki/ badacze pracujący w Polsce i w Wielkiej Brytanii) miały i mieli okazję zaprezentować i przedyskutować swoje spostrzeżenia na temat obecnego stanu aktywizmu i badań naukowych związanych z nienormatywną seksualnością w Polsce, w odniesieniu do kontekstu brytyjskiego i międzynarodowego. Na koniec ustalono, że krótkie wystąpienia przygotowane przez każdą uczestniczkę i każdego uczestnika w celu zainicjowania dyskusji na określony temat zostaną opublikowane (bez większych zmian, w języku polskim i angielskim) w specjalnym dziale naszego czasopisma. Autorki i autorzy poniższych tekstów oraz redaktorki i redaktorzy InterAliów uważają, że te krótkie komentarze, pomimo szkicowego charakteru, mogą stać się bodźcem do dalszych przemyśleń i debat w środowisku odmieńczych uczonych, jak i działaczek i działaczy w Polsce i za granicą.
Mimo iż prezentacje były bardzo zróżnicowane pod względem poruszanych tematów, dziedzin badawczych i lokalnych punktów widzenia, jednym ze wspólnych mianowników wydaje się podzielane przez sporą część dyskutantek i dyskutantów poczucie "fiaska" polityki queer w Polsce. Ta porażka różnie jest zresztą rozumiana i opisywana, różne też proponowano środki zaradcze. Podczas gdy niektóre i niektórzy postulowały i postulowali bardziej tradycyjną ścieżkę reform prawnych (często pod auspicjami Unii Europejskiej), inne i inni wzywały i wzywali do alternatywnych działań, które zdestabilizowałyby obecne konstrukcje tożsamości seksualnych i płciowych oraz wynikające z nich formy aktywizmu społeczno-politycznego. Czy Zachodnie demokracje liberalne należy traktować jako model do naśladowania przez mniej "cywilizowane" kraje, takie jak Polska, czy raczej taki sposób myślenia jest anglo-centryczny, przycięty do szablonu neoliberalizmu i/lub zakorzeniony w uproszczonym i zdemonizowanym postrzeganiu przestrzeni geopolitycznej zwanej "Europą Środkową i Wschodnią"? Poniższe teksty jasno pokazują, że konstruowanie odmieńczych tożsamości, historii i przyszłości pozostaje obszarem gorących sporów i dyskusji.
Kluczowe słowa: Polska, Wielka Brytania, polityka seksualna, nienormatywna seksualność, aktywizm, badania
ABSTRACT: A workshop entitled "Anglo-Polish Perspectives on Sexual Politics" was held at Manchester Metropolitan University on July 3, 2009. According to the organizers, it aimed to "hold a discussion about sexual politics in Poland [...] and to further develop a network of sexual politics scholars in Poland". Participants (the majority of whom were/are young and more experienced researchers working in Poland and the UK) had and had the opportunity to present and discuss their insights into the current state of activism and research related to non-normative sexuality in Poland, with reference to the UK and international contexts. Finally, it was agreed that short presentations prepared by each participant to initiate discussion on a particular topic would be published (without major changes, in Polish and English) in a special section of our journal. The authors of the following texts and the editors of InterAlia believe that these short comments, despite their sketchy character, may become a stimulus for further thoughts and debates among queer scholars as well as activists in Poland and abroad.
Keywords: Poland, UK, sexual politics, non-normative sexuality, activism, research
- Aktywizm i obecność w czasach transformacji. Poszukiwanie LBTIQ na skrzyżowaniu płci kulturowej, narodowości i religii (html)
Agnieszka Weseli
- Badanie transnarodowych solidarności w zakresie polityki LGBTQ w Polsce: krótkie uwagi (html)
Jon Binnie, Christian Klesse
- Ponadnarodowe spojrzenia na teorię queer w Wielkiej Brytanii i Polsce - wyzwanie dla angielsko-amerykańskiego spojrzenia na teorię queer (html)
Joanna Mizielińska
- Klęska postępowej polityki gender i queer w Polsce? - Dwadzieścia lat minęło z naszej perspektywy. I NIC. (html)
Paweł Leszkowicz, Tomek Kitliński
- Sytuacja ruchów LGBT w Polsce (html)
Marzena Lizurej
- Debatując nad angielsko-polskimi wizjami polityki seksualnej (html)
Robert Kulpa
- Praktyczne i teoretyczne wyzwania w prowadzeniu międzykulturowych badań o tematyce LGBT: Kwestia języka (html)
Robert Prałat
- Przedefiniować pytanie (html)
Tomasz Basiuk
- Możliwe / pożądane: Odmieńcze odczytanie standardowej narracji LGBT w Polsce (html)
Tomasz Sikora